Podcast

KLM #038: Ekonomia współpracy czyli klient 3.0

W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy o ekonomii współpracy, współdzielenia i współdziałania. Zastanawiamy się jak zmieniła się rola klienta w relacji z firmą czy marką.

Posłuchaj podcastu

W tradycyjnym modelu biznesowym firmę i klienta łączy relacja oparta na transakcji – Firma coś sprzedaje, klient kupuje, klient potrzebuje wsparcia – firma dostarcza pomoc. Ale istnieje świat równoległy, w którym szczególnie rola klienta została zredefiniowana. Nie jest on już jedynie uczestnikiem transakcji, ale staje się kreatorem usługi, z której on sam będzie korzystał. Jego głos jest słyszalny bardziej niż w typowym biznesie i wprost przekuwa się na jakość świadczonych usług. W kolejnym odcinku podcastu rozmawiamy o ekonomii współpracy, współdzielenia i współdziałania. Zastanawiamy się jak zmieniła się rola klienta w relacji z firmą czy marką.

W tym odcinku rozmawiamy o:

 • Megatrendach, które zbudowały podwaliny ekonomii współpracy
 • Czym jest ekonomia współpracy? – Czym różni się od tradycyjnego modelu prowadzenia biznesu
 • Omawiamy elementy warunkujące ten model
 • Jak zmieniła się rola klienta w biznesie opartym na współdzieleniu posiadanych zasobów
 • Podajemy konkretne przykłady działania modelu w praktyce
 • O nowej filozofii: używanie zamiast posiadania
 • Analizujemy kryteria powodzenia ekonomii współdzielenia
 • Omawiamy przykłady zastosowania ekonomii współpracy w tradycyjnych biznesach – to się już dzieje.
 • O wyjątkowej roli klienta jako bezpośredniego źródła finansowania tworzenia oraz rozwoju produktów, usług, a także… sztuki.

Przydatne linki do miejsc, o których wspominaliśmy w rozmowie:

Skąd pobrać podcast

Podcast dostępny jest dla Ciebie w wielu miejscach (i pracujemy, żeby było ich jeszcze więcej):

 • W serwisie forumcallcenter.pl – lista wszystkich podcastów
 • W iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
 • W serwisie Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów
Maciej Buś

Maciej Buś

Prezes Fundacji Forum Call Center
Ekspert rynku customer contact center, klientomaniak, niepoprawny idealista. Przy okazji manager, konsultant i trener biznesowy. Nieustannie gromadzi, analizuje i dzieli się wiedzą oraz informacją na temat efektywnego zarządzania procesami obsługi klienta. Inicjator wielu ważnych projektów branżowych. Serce Fundacji Forum Call Center - organizacji wspierającej rozwój branży customer contact center i promocji Polski na arenie międzynarodowej. Autor artykułów eksperckich, komentator rzeczywistości branżowej, prowadzi podcast „Klientomania”. Za swoją działalność na rzecz rozwoju europejskiej branży customer contact center w 2015 roku wyróżniony przez międzynarodowe gremium CCC Special Award.

Piotr Merkel

Piotr Merkel

Pasjonat i praktyk zmian w organizacji – 25 lat doświadczenia jako Konsultant, Interim Manager, Kierownik Projektu, w różnych branżach i obszarach zarządzania (m.in.: sprzedaż i obsługa klienta, business development, strategia, procesy biznesowe, restrukturyzacja, zarządzanie kosztami, poprawa efektywności). Organizował i prowadził programy i sesje szkoleniowe oraz występował jako prelegent na konferencjach z zakresu strategii biznesowej, organizacji sprzedaży i obsługi klienta, CX, outsourcingu, zarządzania procesowego. Przygotowywał i realizował liczne projekty doradcze z zakresu strategii biznesowej, organizacji, badań rynku i badań klienta w firmach polskich i zagranicznych.

komentarzy

Click here to post a comment

/* ]]> */