Jak zwracać się do księdza
Osoby duchowne korzystają z tych samych (może poza małymi wyjątkami) produktów czy usług co inni Twoi klienci. Kontaktują się z Twoją firmą szukając wsparcia w sprawach związanych z użytkowaniem zakupionych usług. Odbierają telefony, e-maile, smsy z rozmaitymi komunikatami płynącymi z Twojej firmy. Są klientami.
Tak się już przyjęło, że poszczególne zawody czy role społeczne posiadają przypisane sobie zwyczaje oraz tytuły. Tak jak do lekarza mówimy „doktorze”, nauczyciela w szkole średniej „profesorze”, osoby posiadającej tytuł naukowy „doktorze” czy profesorze tak do księdza, szczególnie w kulturze uwarunkowanej religią katolicką mówimy „proszę księdza” lub „ojcze”, „bracie”. Jest to przede wszystkim wyraz szacunku do osoby, z którą rozmawiamy oraz pełnionej przez nią roli społecznej.
Jak zwracać się do osoby duchownej?
Najbardziej ogólna odpowiedź na to pytanie brzmi „z szacunkiem”. Jako, że mówimy o osobach używających w swoim życiu i pracy pewnych tytułów ich użycie zwracając się do nich jest elementem oddania należnego im szacunku. Jako, że w Polsce przeważa religia katolicka to na niej tutaj skupiam swoją uwagę. Zasady jednak pozostają uniwersalne – przede wszystkim szacunek.
Co musisz wiedzieć:
- Osoba, która przyjęła święcenia kapłańskie czyli ukończyła seminarium duchowne i została wyświęcona to w religii katolickiej ksiądz. Należy zwracać się do niego „proszę księdza”
- Członek zakonu (np. Franciszkanin, Dominikanin) żyjący pracujący w klasztorze pełniący funkcje i odprawiający msze święte to Ojciec. Należy zwracać się do niego „proszę ojca”
- Członek klasztoru nazywany jest bratem. Należy zwracać się do niego „proszę brata”.
- Zakonnica to siostra. Należy się zwracać do nich „Siostro”.
Jeżeli nie wiesz, że rozmawiasz z księdzem nic się nie stanie jeżeli zwrócisz się do rozmówcy formą „Pan” czy „Pani” do siostry zakonnej. Zwróć jednak uwagę, że w biznesowych działaniach marketingowych przepisy zabraniają kontaktów o ile się nie uzyskało stosownej zgody. A więc powinieneś wiedzieć do kogo dzwonisz.
Jeżeli z daną religią nie jest Ci po drodze – np. jesteś ateistą całkowicie naturalne będzie zwracanie się formą „Pan” – z szacunkiem. Pamiętaj jednak, że użycie odpowiedniej formy zwiększa szansę na zbudowanie pozytywnej relacji.
Komentarze