
10 błędów mojego 3-letniego podcastowania (ale czy żałuję?)
Kiedy trzy lata temu zaczynałem swoją przygodę z tworzeniem podcastów chciałem po prostu pogadać, wyrzucić z siebie kłębione myśli i poznać opinie innych na tematy, które mnie interesują. Nagrałem 50 odcinków podcastu klientomania, przez trzy lata szukałem swojej drogi w tym wciąż nowym świecie mówienia i słuchania, przeszedłem poważny kryzys twórczy i powróciłem. W jubileuszowym odcinku (3 lata i jednocześnie 50 audycji) podsumowuję moje dotychczasowe doświadczenia i analizuję 10 błędów jakie popełniłem prowadząc podcast. Ale czy żałuję?
Jakkolwiek ponuro brzmi tytuł tego odcinka, wiedz, że osiągnięcie kamienia milowego jakim jest „słupek” z numerem 50 i jednocześnie trwanie w tym projekcie 3 lata wywołuje we mnie ogromne pokłady satysfakcji, a nawet stan, który śmiało można nazwać „szczęściem”. Kiedy 2 sierpnia 2015 roku klikałem przycisk „opublikuj” pod pierwszym odcinkiem mojego podcastu nawet nie myślałem o tak odległej perspektywie jak 50 odcinek czy lata nagrywania. W listopadzie tamtego roku cieszyłem się jak dziecko, że całkiem naturalnie osiągnąłem pierwszy kamień milowy czyli odcinej 10.
Postanowiłem ten odcinek nagrać w takiej właśnie formie – rozliczeniem się z przeszłością – błędami i sukcesami, ponieważ głęboko wierzę, że co jak co, ale to konkretne historie stanowią najlepszą inspirację i sposób na własny rozwój. Przeanalizowałem dokładnie wszystko co się zadziało przez minione trzy lata w kontekście tworzenia podcastu. Prześledziłem drogę jaką przeszedłem wraz z moimi partnerami podcastowymi. Sięgnąłem do źródeł, żeby przypomnieć sobie skąd wziął się pomysł na nagrywanie i jak on ewaluował na przestrzeni lat. Spoglądając na mapę z góry łatwo jest wyciągać wnioski, dostrzegać przeszkody. Całkowicie naturalne stało się punktowanie błedów i zaniechań. Ale czy ja żałuję, że je popełniłem? Czy nie mogę spać po nocach? Czy rwę sobie włosy z głowy? Czy mogłem zrobić to inaczej? – odpowiedź na pytania znajdziesz w podcaście.
W tym odcinku podsumowuję 3 lata mojego podcastowania:
- Opowiadam o źródłach podcastu Klientomania – skąd wziął się pomysł oraz co mnie inspirowało?
- Odpowiadam na pytanie „o czym właściwie jest Klientomania?”
- Odpowiadam o formacie podcastu, ludziach, którzy uczestniczyli oraz uczestniczą w tworzeniu audycji
- Opowiadam o kryzysie twórczym – niemal rocznej przerwie w nagrywaniu i jak udało mi się wrócić na właściwe tory?
- Przedstawiam 5 rzeczy, z których jestem naprawdę dumny (choć należę raczej do osób, ktore wciąż nie są zadowolone z uzyskiwanych efektów)
- Omawiam 10 błędów jakie popełniłem podczas mojego 3-letniego podcastowania. Odpowiadam też na pytanie „czy dzisiaj zrobiłbym to inaczej?” oraz „czy żałuję?”
- Prezentuję kuchnię mojego podcastu – sprzęt, oprogramowanie, proces, postprodukcja, ludzie
- Opowiadam o moich planach na ciąg dalszy klientomanii – o zmianie myślenia o podcaście, o jego profesjonalizacji, o finansowaniu tworzenia oraz biznesie.
Wideo
W rozmowie wspominamy o:
- Podcast Michała Szafrańskiego – Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – pierwszy podcast, który ukształtował moje myślenie o podcastowaniu
- 50 odcinek podcastu Więcej niż oszczędzanie pieniędzy – głwne źródło mojej pierwszej wiedzy jak nagrywać podcasty
- Piotr Merkel – współprowadzący podcast Klientomania od początku jego trwania do kwietnia 2017
- Arek Cempura – współprowadzący podcast Klientomania od lutego 2018
- Filip Gotkiewicz – moje niezastąpione wsparcie w postprodukcji materiałów, windowania jakości kolejnych odcinków oraz najbardziej konstruktywny krytyk.
- Callnote – moje pierwsze oprogramowanie do nagrywania rozmów via skype (porzuciłem je po pierwszym miesiącu na rzecz…)
- Call Recorder – aplikacja umożliwiająca nagrywanie rozmowy ze skype. Używam już niemal 3 lata
- DR-44WL – czterościeżkowy recorder, na którym nagrywam moje podcasty
- Rode M3 – mkrofony, które służyły mi przez ostatnie ponad 2 lata
- Soundcloud – hosting moich podcastów
To może Cię również zainteresować

